Великосорочинська громада
Полтавська область, Миргородський район

Iсторична довiдка

Великі Сорочинці розташовані на обох берегах Псла за 18 км від залізничної станції Гоголево, до Миргорода – 25 км, Полтави – 90 км, Києва – майже 300 км. Розміри Великі Сорочинці – велике село, станом на 1 січня 2017 року воно налічувало 3533 жителів.

Вперше Великі Сорочинці згадуються в 20-х XVII століття. На карті французького військового інженера Гійома Лавассера де Боплана (першій в світовій історії детальній військовій топографічній карті всієї країни) – "Спеціальний і докладний план України з належними їй воєводствами, округами і провінціями” ( в масштабі 1:463000) – село згадується під назвою Краснопіль.

Фото без опису

З 1620-х років за селом закріплюється назва Сорочинці, як центра Сорочинської сотні Миргородського полку (військової і адміністративно-територіальної одиниці).

Походження цієї назви в науковій літературі невідоме, існують лише різні народні перекази та легенди. Одна з них – Сорок ченців (На початку XVII століття вниз за течією р. Псел стояв Свято-Михайлівський монастир, в якому жили 40 монахів. У 1783 році монастир зруйнували за вказівною Катерини II. Нині та лісова місцевість над річкою називається урочище Монастирище.

З 1781 року Сорочинці втратили значення сотенного містечка і стали волосним містечком Миргородського повіту Полтавської губернії.

З початку I половини XIX століття село згадується вже як Великі Сорочинці.

1900 р. у містечку було 1514 дворів, 8882 жителів, 7 шкіл (1 міністерська, 1 земська, 3 церковно-парафіяльних, 2 школи грамоти). Проводилося до 5 ярмарків на рік.

Фото без опису

Містечко Великі Сорочинці на карті 1863 року

 Одне з найбільших організованих повстань (виступів) селян у Російській імперії під час революції 1905—1907 років відбувалося у нашому селі. Події «Сорочинської трагедії» 1905 року описав Володимир Коваленкоі, він же брав участь і у розслідуванні даної трагедії.

За радянської влади в 1923 році Великі Сорочинці стають райцентром. З 1925 по 1931 роки село називалося Нероновичами.

З 1931 року селу повертається його стара назва – Великі Сорочинці. В цьому ж році у зв’язку із адміністративним укрупненням Великосорочинський район був приєднаний до Миргородського району, а самі Великі Сорочинці втратили статус райцентру.

Великі Сорочинці це:

1. Мала Батьківщина М.В.Гоголя. 1809 року у будинку лікаря М. Я. Трохимовського народився український та російський прозаїк, драматург Микола Васильович Гоголь. 22 березня (3 квітня) 1809 він був охрещений у Спасо-Преображенській церкві. Хрещеним батьком був полковник М. М. Трохимовський, син лікаря М. Я. Трохимовського, що приймав пологи у матері Гоголя.

2. Національний Сорочинський ярмарок.

3. Біле диво українського бароко — Свято-Преображенська церква, яку було збудовано у 1732-1734 роках за кошти Данила Апостола і яка стала усипальницею його роду. Стіни храму ніколи не розписувалися, для того щоб вся увага була зосереджена на іконостасі. А іконостас цієї церкви — єдиний та унікальний, він зберігся в оригіналі ще з тих козацьких часів. Висота цього іконостасу — 17 м, ширина — 22 м. Поруч із храмом знаходиться дзвіниця, яку побудували на кошти нащадків Данила Апостола, що проживають у Швейцарії.

4. Перший в Україні сільський водогін (1927 рік).

5. Понад 20 пам’ятників і пам’ятних дощок. Так пам'ятник Миколі Гоголю був встановлений у 1911 року.

Ще в Великих Сорочинцях є 3 музеї: літературно-меморіальний М.В.Гоголя, районний краєзнавчий і історії Великосорочинської школи-інтернату.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь