Важлива інформація!
Вакцинація вагітних від COVID-19
Вагітні жінки мають високий ризик отримати ускладнення від коронавірусної хвороби – вони частіше потрапляють до реанімації та під апарат штучної вентиляції легень.
Вагітні жінки із симптомним перебігом COVID-19 мають на 70% вищий ризик померти внаслідок цієї хвороби.
За даними (https://www.rcog.org.uk/.../rcog-supports-calls-from-nhs......) Королівського коледжу акушерів і гінекологів Великої Британії на жовтень 2021-го, майже 20% важких хворих на COVID-19 складали вагітні жінки, які не були вакциновані.
Ковід під час вагітності також пов’язаний із підвищеною ймовірністю передчасних пологів і госпіталізації новонародженого у палату інтенсивної терапії. Шотландське дослідження (https://www.nature.com/articles/s41591-021-01666-2) показало, що 22 з 1 000 немовлят у нещеплених жінок, які хворіли на COVID-19, померли. 16,6% дітей у невакцинованих матерів із COVID-19 були народжені передчасно.
Вакцинація для вагітних жінок є безпечною. В США з грудня 2020 до кінця лютого 2021 проходило дослідження (http://bit.ly/vagitni), в якому використали дані понад 35 000 вагітних, яких щепили проти COVID-19 мРНК-вакцинами. Його результати свідчать про те, що вакцинація проти ковіду не збільшує ризик викидня або вроджених вад.
Щепитися можна на будь-якому терміні вагітності. За даними дослідження (https://www.cdc.gov/.../mee.../downloads/slides-2021-09-22/0...) Центрів з контролю та профілактики захворювань у США, 1 613 вагітних жінок, які отримали вакцину від COVID-19 в другому та третьому триместрі, народили 1 634 немовлят, у тому числі 42 близнюків. Також з-поміж 2 500 вагітних жінок, які щепились мРНК-вакциною від COVID-19 до 20 тижня вагітності, не виявили підвищеного ризику викидня.
Вагітних від COVID-19 вакцинують в усіх країнах Європи, Ізраілі, США, Канаді, Австралії тощо. Майже 200 тис. (https://www.cdc.gov/.../vaccines/safety/vsafepregnancy...) вагітних було вакциновано від COVID-19 у США. У Великій Британії проти COVID-19 вакциновані 15% вагітних (https://www.rcog.org.uk/.../rcog-supports-calls-from-nhs......).
Для щеплення вагітних варто надавати перевагу (https://phc.org.ua/.../users/user90/2021.06.14_Pozytsia_...) вакцинам на платформі мРНК – Comirnaty/Pfizer-BioNTech та Moderna. У світі найбільший досвід використання для вагітних саме цих вакцин і, відповідно, найбільше даних щодо безпечності цих препаратів.
У світі вагітних жінок також щеплюють і вакцинами на векторній платформі, як-от AstraZeneca.
В Україні жінкам, які отримали першу дозу вакцини CoronaVac/Sinovac, а потім завагітніли, рекомендовано (https://phc.org.ua/.../users/user90/2022.01.04_Pozytsia_...) використати для другої дози вакцину на іншій платформі. Перевагу слід надавати мРНК-вакцинам Pfizer або Moderna. Мінімальний інтервал між дозами - 28 днів.
Користь від вакцини проти COVID-19 перевищує (https://www.cdc.gov/.../vaccines/recommendations/pregn...) будь-які потенційні ризики від щеплення під час вагітності. Тож вагітним жінкам однозначно варто вакцинуватись від COVID-19, щоби захистити себе й дитину.