Вакцина проти COVID-19

Дата: 26.09.2022 08:00

Хто і коли має вакцинуватись

Базовий курс імунізації

Люди віком від 18 років

• Всі люди старші 18 років мають отримати первинний курс імунізації двома дозами вакцини від COVID-19 (Comirnaty/Pfizer-BioNTech або CoronaVac/Sinovac Biotech)   або однією дозою вакцини Janssen (Johnson & Johnson).

Вакцинація дітей 12+

• Діти від 12 років можуть щепитися від COVID-19 двома дозами вакцини Comirnaty від Pfizer-BioNTech.

Вакцинація дітей 5-11 років

• В Україні дозволили щеплення дітей віком 5-11 років вакциною Comirnaty (Pfizer).

• Для дітей віком 5-11 років обов’язковою є інформована згода батьків або опікунів. Йдеться про форму N063-2/о.

• Важливо, Україна наразі очікує на відповідну вакцину, адже щеплення дітей віком 5-11 років передбачає інше дозування, ніж для дітей, які старші 12 років, та дорослих. Найближчим часом ця вакцина буде доступна в Україні.

Додаткова доза

• Люди з рядом важких хвороб, у яких міг не сформуватися належний імунітет після двох доз антиковідної вакцини, можуть отримати додаткову дозу вакцини вже через 28-90 днів після другої.

• Якщо людина має серйозне захворювання або під час щеплення проходила лікування, яке могло вплинути на її імунну систему, їй слід порадитися зі своїм сімейним або профільним лікарем.

• Якщо лікар визначить, що потрібна додаткова доза антиковідної вакцини, він видасть направлення в довільній формі на щеплення третьою дозою.

• Додаткову дозу можна зробити тією самою вакциною, якою ви робили перші дві, або будь-якою іншою вакциною проти COVID-19 за дозволеними в Україні схемами міксування.

Бустерні дози

1-ша бустерна доза

• З часом після вакцинації від COVID-19 поступово знижується рівень імунної відповіді. Крім того, на ефективність вакцин впливає і поява нових мутованих штамів коронавірусу.

• Введення бустерної дози дозволяє поновити захист від COVID-19 та подовжити захист.

• В Україні бустерне щеплення можуть зробити всі люди старші 18 років, які отримали дві дози вакцини понад 5 місяців тому.

• Бустерну дозу також можна зробити тією ж вакциною, якою робили базовий курс, або іншою вакциною згідно з дозволеними в Україні схемами.

• Бустерну дозу не слід плутати із додатковою. Додаткова доза потрібна людям з ослабленим через важкі хвороби імунітетом. Її роблять через 28-90 днів після базового курсу щеплення та вона не впливає на термін дії  COVID-сертифіката.

• Люди з ослабленим імунітетом, які отримали додаткову дозу, також зможуть отримати бустерну дозу. Рекомендований термін — через 3 місяці після додаткової дози.

2-га бустерна доза

• Через 4 місяці після першого бустерного щеплення дорослим з групи ризику тяжкого перебігу COVID-19  необхідно зробити друге бустерне щеплення. Інші дорослі також можуть отримати друге бустерне щеплення.

• Як перший, так і другий бустер можна робити вакцинами Pfizer, Janssen або CoronaVac після первинного курсу будь-якими вакцинами, у т.ч. за змішаною схемою.

Інтервал введення дводозних вакцин

• CoronaVac/Sinovac — 14-28 днів

• Comirnaty/Pfizer — 21-28 днів

• змішана схема CoronaVac + Pfizer – 28 днів

Схеми комбінування вакцин

Схеми комбінування вакцин, закріплені у позиції Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики від 18.08.2022 року, яка ґрунтується, на рекомендаціях Стратегічної консультативної групи експертів з імунізації ВООЗ від 16.01.2021.

первинний курс однією вакциною

перша або друга бустерна доза

2 дози Pfizer

Pfizer або Janssen або CoronaVac

2 дози AstraZeneca (Covishield, SKBio, Vaxzevria)

2 дози Moderna

2 дози CoronaVac

1 доза Janssen

первинний курс різними вакцинами

перша або друга бустерна доза

AstraZeneca (Covishield, SKBio, Vaxzevria) + Pfizer

Pfizer або Janssen або CoronaVac

AstraZeneca (Covishield, SKBio, Vaxzevria) + Moderna

Pfizer + Moderna

CoronaVac + AstraZeneca (Covishield, SKBio, Vaxzevria)

CoronaVac + Pfizer

CoronaVac + Moderna

Одночасне введення вакцин

• В Україні дозволили одночасно вводити вакцини проти COVID-19 та вакцини проти інших інфекційних хвороб дітям від 12 років та дорослим.

• Це рішення затверджено наказом МОЗ № 1067 від 20 червня 2022 р. Відтепер за один візит до медичного закладу можна буде щепитися одразу від кількох небезпечних хвороб.

• Практика одночасного введення вакцин від кількох хвороб є безпечною та не може «перевантажити» імунну систему. Якщо цього вимагають обставини, це дозволено як в Україні, так і у світі.

• Нагадуємо, що перед щепленнями не потрібні обстеження (аналіз крові, сечі, імунограма).

Протипоказання до вакцинації

• Єдиним абсолютним постійним протипоказанням до щеплення конкретною вакциною є анафілактична реакція на першу дозу цієї вакцини чи алергія на один із компонентів цього препарату.

• Якщо ви маєте алергію на якийсь компонент конкретної вакцини від  COVID-19  вам слід щепитися іншою вакциною. Склад вакцин можна прочитати в їхніх інструкціях, які можна знайти на сайті Державного експертного центру та сайті вакцинації від COVID-19.

• Якщо у вас сталася анафілаксія на першу дозу вакцини від COVID-19, то другу дозу можна зробити іншою вакциною під наглядом лікаря.

• Також не слід щепитися, якщо ви маєте симптоми застудного захворювання або температуру понад 38 С. Зробіть щеплення після того, як повністю одужаєте.

• Існує ще ряд тимчасових протипоказань та станів, за яких слід дотримуватися певних застережень під час вакцинації. Про них можна почитати за посиланням – https://bit.ly/C19_protypokazy