Великосорочинська громада
Полтавська область, Миргородський район

Що треба знати про колодязну воду

Дата: 11.01.2023 08:00
Кількість переглядів: 103

 

Фото без опису

Що треба знати про колодязну воду

 

Вода з колодязів індивідуальних та громадського призначення широко використовується в населених пунктах. Але мало хто замислювався: чи безпечна вона для здоров’я людини?

Що ж треба знати про воду з таких джерел?

По-перше, вода є фактором передачі багатьох інфекцій бактеріального, вірусного, паразитарного походження і вода колодязів не є виключенням. Особливо на весні, в період сезонних паводків, коли ризик мікробного забруднення колодязів дуже великий. 

Якщо дану проблему можливо вирішити шляхом кип’ятіння води, забруднення іншого характеру, зокрема, токсичними речовинами, хімічними сполуками (якщо їх вміст перевищує гранично допустимі норми) можуть зробити воду зовсім не придатною для вживання.  

Впродовж останніх років зростає нітратне забруднення ґрунтових вод, які  широко використовуються у сільській місцевості для децентралізованого водопостачання, внаслідок ненормованого використання в колективних господарствах та у приватному секторі мінеральних і особливо органічних добрив.

Однією із причин наявності нітратів у колодязях є недотримання їхніми власниками санітарних вимог при облаштуванні та утриманні колодязів, вигрібних ям, надвірних туалетів, місць утримання худоби, тощо.

Вода, забруднена нітратами надзвичайно небезпечна для дитячого організму, особливо для немовлят. Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей до трьох років, пов’язаний насамперед із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. Трапляються випадки захворювання й у дітей старшого віку (після споживання води з високим вмістом нітратів).

Чутливими до нітратів є також особи похилого віку, хворі на анемію, дихальну та серцево-судинну системи.

Категорично заборонено використовувати воду з колодязів, криниць і каптажів, у яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (50 мг/л).

Слід відмітити, що воду, забруднену нітратами (навіть у смертельних дозах) неможливо визначити самостійно - вона чиста, прозора, без запаху й видимих домішок, має звичайний смак.  Ось чому важливо періодично контролювати показники якості та безпеки води в колодязях незалежно від їх технічного стану та результатів попередніх лабораторних досліджень. 

Також важливо знати, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність. Таку воду можна використовувати лише для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях, тощо. 

Отже, для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією,  необхідно:

не вживати питну воду із колодязів і каптажів, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (50 мг/л). Особливо це стосується дітей та вагітних жінок! Для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати лише чисту від нітратів питну воду (найкращий вибір – спеціальна фасована вода);

дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, на рік необхідно чистити, зокрема: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення та проведення лабораторного контролю питної води;

територію поблизу колодязя (свердловини) утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;

З обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні чи органічні добрива;

Місця влаштування колодязів (свердловин) слід розташовувати  на незабрудненій та захищеній території, яка знаходиться вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше ніж 30м від магістралей з інтенсивним рухом транспорту та не менше ніж 50м (для індивідуальних колодязів – не менше ніж 20м) від вбиралень, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, складів добрив та отрутохімікатів, місць утримання худоби та інших місць забруднення ґрунту та підземних вод.

Обережно ставтеся до вибору джерела питної води! Бережіть своє здоров’я та здоров’я ваших близьких!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь