Великосорочинська громада
Полтавська область, Миргородський район

Карантинні та інші види шкідників запасів

Дата: 17.03.2023 11:00
Кількість переглядів: 206

 

 

 

Найпоширенішими шкідниками зерна і зернопродуктів є комірний і рисовий довгоносики, великий і малий хрущаки, гороховий і квасолевий зерноїди, борошноїди, зернова міль, борошняний кліщ, комірні вогнівки тощо. Наприклад, пошкодженекомірнимдовгоносиком зерно пшеницівтрачає до 50% ваги, кукурудзи - 35%.

Лише за комплексного підходу можливе впровадження якісного фітосанітарного контролю в Україні — на рівні європейських і світових стандартів та ефективний захист рослинного багатства країни від небезпечних шкідливих організмів. Система фітосанітарного контролю на територіїУкраїнидієвід­повідно до ЗаконівУкраїни «Про карантин рослин», «Про захистрослин» і підзаконнихактів, якіадаптовані до міжнароднихстандартівщодопроведенняфітосанітарнихзаходівМіжнародноїконвенціїзахистурослин

Комплекс карантинних заходів спрацьовує за умови належної кваліфі­кації спеціалістів, які їх проводять: із застосуванням глибоких знань із морфології, біології, етології, закономірностей сезонної і багаторічної динаміки чисельності шкідливих карантинних комах на тлі зміни клімату, глобального потепління, непередбачуваних сукцесій тощо. Та й сам перелікцихшкідливихорганізмівпостійнозмінюється, оскіль­киоднікомахийдуть «у тінь», іншіста­більно, впродовжбагатьохроків, тримаютькарантинщиків у напрузі, деякі, раптовоз’явившись, — зникають, а іншіпотужнонарощують свою шкідли­вість, розширюючи ареал і збільшуючищільністьпопуляції. Які причини появикарантиннихорганізмів? Хто вони — цідрібнічи й мікроскопічні вороги, здатнізавдатичималоїшкоди? І як їхперемогти у двобої, а краще — як не допуститиїх на свої поля? Зогляду на це й зважаючи на доситьчисленнийпереліккарантиннихоб’єктів

Капровий жук (Trogodermagranarium) – небезпечнийкарантиннийшкідливийорганізмзапасів зерна. Назвушкідникотримаввід слова «кхапра», щоозначає «цеглина» або «стіна», за свою особливістьнакопичуватися у щілинахстін. Батьківщиною жука є Індія, де йоговпершезареєстрували в 1894 році. З розвиткомторговельнихзв’язківшкідника завезено до Європи та Америки. Цебагатоїднийшкідник, якиймаєвисокийступіньпристосованості. Вінпошкоджуєпонад 100 видів культур. Завдаєшкоду зерну пшениці, ячменя, вівса, жита, рису, кукурудзи, а такожзернопродуктам, арахісу, ячмінному солоду, бобовим та продуктам їхпереробки, комбікормамтощо. Можепошкоджуватирізноманітніпакувальніматеріали.

Шкідник не літає,живе не більше 15 днів, але добре пересувається в межах складськогоприміщення. За місяць потомство 10 пар можезменшитимасу зерна, щозберігається на 9-15%, знизитиякістьпшениці на 12-24%. В Українікапровий жук відсутній, але, незважаючинаце, існуєпостійназагрозазавезенняйогоіз зерном, зернопродуктами, арахісомтощо. З метою виявленнякапрового жука в складськихприміщенняхдержавніфітосанітарніінспектори систематично проводятьмоніторингвізуально та за допомогоюхарчовихпринад та феромоннихпасток.

Іншішкідникизапасів

Амбарнийдовгоносик (Sitophilusgranarium) пошкоджуєціле зерно пшениці, жита, ячменю; меншінтенсивнорозмножується на кукурудзі, вівсі, рисі, гречці, просі; можешкодитимакароннихвиробів і злежаласяборошні.

Рисовийдовгоносик (Sitophilusoryzae) пошкоджує зерна пшениці, жита, вівса, ячменю, рису, кукурудзи, гречки, перлову крупу і сухіборошнянівироби, насіння проса, олійних і бобових культур. Зерна, з якихвийшли жуки, втрачають у вазі до 50%, вони не придатні для посіву та для харчуваннялюдини і тварин через отруйність. За розміромзбиткурисовийдовгоносикбільшнебезпечнийніжкомірний.

Малийборошняний хрущак (Triboliumconfusum) повсюднопоширенийвприміщенняхмукокомбінатов, комбікормових, круп'яних, хлібопекарських і пивоварнихзаводів. Харчуєтьсяборошном, крупою і висівками, інодіпошкоджує зерно, сушеніовочі та фрукти. Зовсім не харчуєтьсязернобобовими і цілими зернами плівчастим культур - вівса, ячменю і рису.

Булавовусий хрущак (Triboliumcastaneum) є одним з найбільшпоширених і небезпечнихшкідників зерна та продуктівйогопереробки. Жуки сімействахрущаківмаютьпахучізалози, яківиділяютьрідину з гостримдратівливим запахом, якийвідлякуєворогів.

Коротковусийборошноїд (Cryptolestesferrugineus) поширений по всьомусвіту. Добре літає.Пошкоджує зерно і продуктийогопереробки. У зерніпшениці по частотіпосідаєодне з перших місцьпоряд з рисовимдовгоносиком, зерновимточильником, булавовусим хрущаком і суринамськимборошноїдом.

Суринамськийборошноїд (Oryzaephilussurinamenis) пошкоджуєрізніхарчовіпродукти: зерно, мука, крупа, кондитерськівироби, галети, сушеніфрукти і овочі, насінняолійних культур, горіхи та іншіпродуктихарчування.

Зерновийшашіль (Rhyzoperthadominica) пошкоджуєцілесухе зерно всіхзерновихколосових культур, рису, сорго, гречки, кукурудзи, крімолійних і бобових. Личинка біла, з маленькою головою, переднісегментитілазначноширшеінших. При масовомурозмноженнішкідникперетворює зерно з борошняний пил, так званумучель, яка складається з екскрементів, личинкових шкурок і частинок корму.

Борошнянийкліщ (Acarussiro) пошкоджує зерно злакових, олійних, бобових, вважаючи за кращеборошно, крупу, комбікорм, а такожсушеніовочі, фрукти, лікарську і тютюновусировину, прянощі, шкіру, сири, ковбаси, яєчний порошок, рибне і м'ясо-кістковеборошно.

 За більш детальною інформацієюзвертайтесь за адресою: м.Миргород, вул. Кашинського,6 А, тел. (05355)5-26-56

Державний фітосанітарний інспектор

Головного управління

Держпродспоживслужби в Полтавській області                                         С. Надтока

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь