A A A K K K
для людей із порушенням зору
Великосорочинська громада
Полтавська область, Миргородський район

«Всупереч усім викликам медична галузь області вистояла, об’єдналася в єдину родину», – Віктор Лисак

Дата: 30.06.2023 12:00
Кількість переглядів: 49

 

Віктор Лисак

У рамках акції «ПИШЕМО ІСТОРІЮ ПЕРЕМОГИ» директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської обласної військової адміністрації Віктор Лисак дав інтерв’ю для медичної платформи ITMED – про те, як медична галузь Полтавщини зустріла виклики воєнного часу та долає їх сьогодні.

Довідково: наразі на Полтавщині серед надавачів медичних послуг – 87 закладів первинної медичної допомоги (понад чотири десятки із них – приватної форми власності) та 98 закладів спеціалізованої медичної допомоги. Стаціонарні відділення має 51 лікарня. Загальна потужність ліжкового фонду у минулому році складала 9130 ліжок. За програмою державних гарантій медичного обслуговування населення у 2022 році в області надано послуг на загальну суму 5,3 мільярда гривень. У 2023 році укладено 229 договорів зі 140 надавачами медичних послуг на загальну суму понад 5 мільярдів гривень. Регіон посідає 10 місце в Україні за обсягами укладених договорів та проведених виплат.

 • Вікторе Петровичу, розкажіть, будь ласка, як медична галузь області впоралася з перевантаженнями у перші місяці війни?
 • 2022 рік був вкрай складним на виклики та випробування. На початку року головним завданням медичної спільноти було протистояння коронавірусній інфекції. Та ми навіть не уявляли, які надскладні виклики постануть вже незабаром. Віроломне вторгнення російського агресора призвело до того, що наша область вже 24 лютого прийняла перші потоки людей, які втікали від обстрілів і бомбардувань.

Полтавщина стала потужним хабом: ми приймали евакуаційні потяги, автобуси, колони приватного транспорту із Харківщини, Сумщини, Чернігівщини, Донбасу. Надавали всю необхідну медичну та психологічну допомогу, формували ешелони гуманітарних вантажів. Виникла потреба в лікуванні великої кількості поранених, переведенні на новий режим роботи всієї галузі.

Практично у перші дні широкомасштабного вторгнення гуртожитки вищих навчальних закладів, школи й дитячі садочки Полтави, Кременчука, Миргорода, Лубен, інших міст, селищ та сіл перетворилися на місця компактного проживання внутрішньо переміщених осіб. Було багато літніх людей, людей з інвалідністю, родин із дітьми й домашніми тваринами. І першими, хто прийняв на себе хвилю їхніх медичних проблем, стали сімейні лікарі.

Працівники нашої служби екстреної медичної допомоги ризикували своїм життям, щоб вивезти поранених із прифронтових областей. Для перевезення військових і цивільних довелося обладнати унікальний евакуаційний автобус на 9 пацієнтів із усім необхідним медичним обладнанням.

Станом на 27 червня цього року у медичних закладах області отримали найрізноманітніші медичні послуги – від екстреної допомоги до амбулаторних прийомів та планової госпіталізації понад 200 тисяч внутрішньо переміщених осіб.

 • Опишіть коротко загальну ситуацію в галузі охорони здоров’я Полтавської області сьогодні – на тлі війни
 • Всупереч усім викликам медична галузь області вистояла, об’єдналася в єдину родину – дякуючи самовідданій праці наших медиків, підтримці органів влади та місцевого самоврядування, волонтерів, міжнародних донорських організацій та всіх небайдужих людей.

Сьогодні ми рухаємося вперед, продовжуємо формування спроможної мережі – загальних, кластерних та надкластерних закладів охорони здоров’я. Деякі з них потребуватимуть розвитку та розширення амбулаторної допомоги зі збереженням терапевтичних стаціонарних послуг, частина нині існуючих поступово змінить свої функції виключно на хоспіси, будинки сестринського догляду.

Забезпечуємо населення необхідними медикаментами за програмою «Доступні ліки». Втілюється Програма державних гарантій медичного обслуговування населення. Нарешті починаємо розвивати трансплантологію. 8 травня цього року на базі Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М.В. Скліфосовського відбулась перша трансплантація серця, а також вилучення донорських органів для порятунку ще трьох хворих.

У відділенні цереброваскулярної патології обласної клінічної лікарні за минулий рік пролікували 1000 пацієнтів, хворих на інсульт. Відділення розраховане на 20 ліжок та оснащене сучасним обладнанням.

Обласний кардіоваскулярний центр – один із п’яти перших у державі, де проводяться оперативні втручання хворим з миготливою аритмією. За кошти обласного бюджету закуплено найсучасніше обладнання для виконання таких операцій.

Днями презентовано новітнє обладнання у обласному клінічному онкологічному диспансері: планувальну систему, що поєднує комп’ютерний томограф Somatom go.Open Pro та лінійний прискорювач Halcyon. Це відкриває нові перспективи у боротьбі з раком. Лінійний прискорювач коштує 60 мільйонів гривень, 20 із них – гроші Держбюджету, решта – обласного. З нього ж виділили 28 мільйонів гривень на комп’ютерний томограф.

Полтавщина увійшла до трійки регіонів України, де знайшли роботу за фахом найбільше медиків-переселенців – це 311 спеціалістів у сфері охорони здоров'я. 

Попри війну життя триває. За минулий рік  на Полтавщині з’явилися на світ понад 7,5 тис. малюків. Полтавська пологова служба прийняла вже другу «харківську» трійню. 80 відсотків пологової допомоги надають три перинатальних центри Полтави та Кременчука. Для надійної доступності розроблені чіткі маршрути. Деякі з акушерських стаціонарів продовжують працювати тільки для того, щоб забезпечити доступність цього виду послуг під час війни як для місцевих мешканців, так і для внутрішньо переміщених осіб. Але жоден із діючих віддалених пологових стаціонарів не приймає менше 200 пологів на рік.

 • Чи постраждали полтавські заклади охорони здоров’я безпосередньо від обстрілів?
 • Ні, жоден лікувальний заклад на Полтавщині не переніс обстрілів чи бомбардувань. Але відповідальність за пацієнтів, яких у перші місяці війни побільшало в рази, змусила терміново облаштовувати у підвальних приміщеннях закладів вторинної та третинної ланки надання медичної допомоги не лише сховища, а й операційні та пологові зали. Там медики працювали під час повітряних тривог. Всі лікарні, де є стаціонарні відділення, отримали альтернативне живлення для безперебійної роботи в разі обмеженого енергопостачання. Для прикладу, нещодавно в обласному клінічному кардіоваскулярному центрі генератором довелося скористатися безпосередньо під час операції на відкритому серці.
 • Війна – складне випробування для психіки. Які ініціативи чи програми впроваджувалися в області для збереження психічного здоров’я населення?
 • На жаль, психологічної підтримки сьогодні потребують не лише безпосередні учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи, родини поранених і загиблих – така допомога потрібна переважній більшості українців. Адже війна сформувала тривале стресове середовище.

На цьому етапі реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», що координується офісом першої леді Олени Зеленської, МОЗ України та за підтримки ВООЗ, важливе картування, а саме систематизація надавачів психосоціальних послуг з урахуванням потреб населення і громад. Полтавщина в цій ситуації спрацювала на випередження.

У Центрі психічного здоров’я КП «Обласний заклад із надання психіатричної допомоги ПОР» працює «гаряча лінія» кризового консультування населення, кабінет амбулаторної психологічної допомоги. Фахівці цього Центру психічного здоров’я продовжують надавати безкоштовну психологічну допомогу учасникам та свідкам  психотравмуючих ситуацій, тимчасово переміщеним громадяна – як дорослим, так і дітям, військовослужбовцям, родичам загиблих (стаціонарно, амбулаторно, в онлайн-форматі).

Договори з НСЗУ за пакетом «Супровід і лікування дорослих та дітей із психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» уклали 26 закладів охорони здоров’я області. Вони надають психологічні послуги на «первинці». Створено робочу групу для поліпшення професійної взаємодії фахівців із надання послуг у сфері психічного здоров’я. На початок  2023 року в ній зареєстровалися 59 закладів із 31 громади Полтавщини. Група налічує 13 клінічних психологів, 53 практичних психологи, сім лікарів-психологів, дев’ять психотерапевтів, шість соціальних працівників, 281 сімейного лікаря.

За підтримки україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» у Центрі знань із неінфекційних захворювань КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я» у співпраці з Центром психічного здоров’я пройшли 5 тренінгів для різних цільових груп та тему «Важливі навички в період стресу».

Процес розбудови регіональної мережі надання психологічної допомоги та психосоціальної підтримки триває в тісній співпраці з міжнародними партнерами, громадськими організаціями та іншими профільними департаментами.

– Яку підтримку отримали медики Полтавщини від міжнародної спільноти чи організацій за час війни? Можете назвати тих, хто допомагав?

– Назвати усіх доволі складно. Завдяки глобальній ініціативі UNITED24 у медичні заклади Полтавської області тільки за перші п'ять місяців великої війни було закуплено обладнання більш ніж на 22 мільйони гривень. Це наркозно-дихальні апарати та рентген установка для обласної лікарні, портативні апарати ШВЛ для екстреної медичної допомоги, апарат штучної вентиляції легень немовлят для пренатального центру Кременчука, наркозні станції для лікарень Лубен і Кременчука, операційні столи для міських лікарень Полтави та Кременчука, апарати вакуумної терапії ран, кількасот комплектів апаратів зовнішньої фіксації плечової кістки для 20 закладів Полтавщини. У першій міській лікарні Полтави проводять лапароскопічні операції на новому операційному столі, німецького виробництва.

У рамках проекту UK-MED на базі мобільної клініки надавали кваліфіковану медичну допомогу британські лікарі. Для мешканців віддалених населених пунктів проводяться комплексні медичні послуги фахівцями двох мобільних медичних команд за підтримки україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я». До складу цих бригад входять і психологи.

Продовжує надходити обладнання від благодійних фондів ЮНІСЕФ, Британської організації The MENTOR Initiative, міста Зіндельфінген (Німеччина). Це інфузійні та аспіраційні насоси, реєстратори ЕКГ, портативні УЗД-апарати, акушерські набори, ліки, цінні перев’язувальні матеріали в сфері гнійно-септичної хірургії і хірургії оптичних пошкоджень, ефективні засоби для проведення операцій.

Полтавський обласний центр контролю і профілактики хвороб МОЗ України отримав автомобіль-рефрижератор для перевезення вакцин.

Обладнання та препарати для дитячих відділень від міжнародного фонду ЮНІСЕФ передали усім 11 пологовим закладам, дитячим лікарням у Полтаві та Кременчуці, обласному будинку дитини та медзакладам планового лікування, в складі яких є дитячі відділення. Перинатальний центр ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського отримав від ЮНІСЕФ 8 надсучасних моніторів для реанімаційного відділення та палати інтенсивної терапії, 5 кардіографів, 4 електровідсмоктувачі.

Шпиталь Польського міста Тарнів передав карету швидкої допомоги до КП «Полтавський обласний клінічний госпіталь для ветеранів війни Полтавської обласної ради». Працівники екстреної медичної допомоги отримали спецодяг із Канади та Німеччини. Шість обласних закладів отримали від МОЗ України із благодійними фондами закладу потужні генератори на 220 і 110 КвТ, здатні забезпечувати безперебійну роботу у випадку критичної ситуації,.

У Полтаві відкрили кілька гінекологічниих кабінетів безбар’єрного доступу – в межах Програми гуманітарного реагування «Інтеграція гендерно-орієнтованого охоплення осіб із інвалідністю у гуманітарну допомогу в Україні», за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення та UNPRPD Партнерства ООН із захисту прав людей з інвалідністю та Благодійного фонду «Здоров’я жінки і планування сім’ї».

Співпраця продовжується, перелік тих, кому ми дякуємо за підтримку й допомогу в цей складний час, постійно розширюється.

 • Вікторе Петровичу, що для Вас особисто буде Перемогою?
 • Те саме, що й для всіх українців. Остаточне звільнення наших територій, їх розмінування, забезпечення мешканців якісною питною водою, доступністю до базових потреб. Щоб стали нарешті безпечними ті регіони, жителі яких були змушені покинути свої домівки. Щоб повернулися додому всі, хто хоче повернутися, і мали можливість працювати, піднімати економіку держави. Мирну Україну, за підтримки цивілізованого світу, чекають попереду величезні перетворення. А поки – зберігаємо спокій, працюємо у штатному режимі, як би не було складно, допомагаємо тим, хто на фронтах, і підтримуємо всіх, кого Полтавщина прихистила тимчасово. Розбудовуємо далі спроможну мережу закладів охорони здоров’я, зміцнюємо їх матеріально-технічну базу. Продовжуємо залучати донорські кошти, робимо все, що можемо – кожен на своєму місці. Це і є сьогодні нашим внеском у спільну Перемогу.
 • Що Ви хотіли б сказати світові, особливо тим, хто не повністю усвідомлює серйозність ситуації?
 • Мені нічого сказати тим, кого не переконали трагедії Ірпеня й Бучі, інших окупованих територій, тисячі загиблих на фронті і під обстрілами у власних домівках, екологічна катастрофа після підриву Каховської ГЕС. Тим же, хто розуміє серйозність ситуації – щира подяка за допомогу. Підтримка світової спільноти, – це запорука стійкості наших фронтів, наших мирних територій, і, зокрема, системи охорони здоров’я Полтавської області. Від усіх полтавців, усіх пацієнтів наших лікарень, усієї нашої медичної спільноти низький їм уклін.

 

Посилання на відео в тубі https://www.youtube.com/watch?v=Iqfocz4Y5fQ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь