Великосорочинська громада
Полтавська область, Миргородський район

9 вересня – Міжнародний день поінформованості про алкогольний синдром плоду

Дата: 09.09.2023 14:00
Кількість переглядів: 58

 

Вагітна Жінка Й Лікар

Як алкоголізм батьків нищить здоров’я дітей

Серед населення побутує думка, що дитячий алкоголізм неможливий. Але дослідження показують, що дитина грудного віку може бути алкоголіком, якщо її виносила і годує мати-алкоголічка. За статистичними даними серед жінок, які постійно вживають алкоголь, ускладнена вагітність протікає у 28% випадків, недоношені діти народжуються у 34%, а мертві плоди  – у 25%.

Сучасна наука розрізняє такі основні шляхи впливу алкоголізму чоловіків і жінок на їх нащадків.

  1. Тератогенний – народження неповноцінної дитини, завдяки вживанню жінкою в перші тижні вагітності спиртних напоїв. Алкоголь, проникаючи через плаценту, може проявити пряму токсичну дію на клітини ембріону і плоду, викликаючи різні аномалії, що одержали назву алкогольний синдром або алкогольна ембріонатія.
  2. Мутагенний– через різні пошкодження хромосом, розтяжки і розриви, утворення кільцевих хромосом статевих клітин в результаті хронічного зловживання алкоголю батьками. У плода замість двох статевих хромосом утворюється три, що призводить до народження розумово відсталої дитини.
  3. Соматогенний– пов’язанийі з травмами і хронічними захворюваннями батьків-алкоголіків, що негативно впливає на розвиток плоду.
  4. Грудні діти хворіють алкоголізмом через кров і молоко матері.

Якщо вплив батька на плід визначається тільки в момент зачаття, то на розвиток зародку більше впливає організм матері. Переповнена алкоголем та його токсичними продуктами кров матері легко проникає через плаценту до крові плоду, порушує обмін речовин. Це призводить до викиднів, передчасних родів, народження розумово відсталих дітей.

Вплив алкоголю на дитину не обмежується внутріутробним періодом. Спиртне, випите матір’ю, що годує дитину, переходить в молоко, в організм малюка, наносить йому непоправне лихо. Діти, що народилися від п’яниць, навіть не страждаючи психічною патологією, ростуть ослабленими, нервозними, замкнутими. У них з’являються розлади сну, почуття страху.

Таким чином, факторами, що впливають на дітей, є токсичне враження статевих залоз родичів-алкоголіків при хронічній інтоксикації алкоголем; гостре отруєння статевих клітин при зачатті, внутріутробне отруєння плоду в матері, яка зловживає алкоголем, алкогольне отруєння малюка через грудне молоко матері-алкоголічки.

На дитячий організм алкоголь діє сильніше і небезпечніше, ніж на дорослого. Адже в цьому віці розвиваються всі життєво важливі системи. Так в молодшому шкільному віці завершується формування системи травлення, печінки. При вживанні алкоголю уражається слизова оболонка шлунково-кишкового тракту, затримується травлення. Алкоголь поступає в кров, потім у печінку, паралізуючи всі життєво важливі функції.

 

Ольга Полях, лікар-нарколог поліклінічного відділення

КНП «Чорнухинська лікарня Чорнухинської с/р»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь