Великосорочинська громада
Полтавська область, Миргородський район

Жовтень – місяць обізнаності про рак молочних залоз

Дата: 02.10.2023 13:00
Кількість переглядів: 45

 

Рак Грудей

Захворювання молочних залоз вражають значну частину жіночого населення. Мастопатія являє собою серйозну загрозу для здоров'я, з якою стикається кожна друга жінка.

Мастопатія і рак молочної залози - це різні захворювання, але вони тісно пов'язані між собою. Мастопатія є важливим фактором ризику в розвитку раку молочної залози, а при гінекологічних захворюваннях цей показник досягає 60%, що говорить про масштабність проблеми.

На сучасному етапі розвитку практики охорони здоров'я одним із реаль­них шляхів активного виявлення безсимптомних захворювань молочних за­лоз є метод масових перевірочних обстежень. Особливе значення він має для діагностики ракових уражень через їх частоту, небезпеку і підступний клінічний перебіг.

Рак молочної залози розвивається повільно і довго протікає скрито. В резу­льтаті пізнього звернення до лікаря захворювання розпізнається в основному в ІІ-ІІІ стадії.

Із загального потоку жінок, які звертаються до лікаря зі скаргами на захворювання молочних залоз, виділяють найбільш розповсюджені і об'єднують їх за превалюючою ознакою в наступні синдроми:

 • синдром вузлового утворення;
 • синдром дифузних змін;
 • синдром патологічної секреції із соска;
 • синдром оперованої молочної залози;
 • синдром втягнутого соска;
 • синдром набряклої молочної залози.

Найбільш поширені дифузні - це дифузні фіброзно - кістозні мастопатії.

        Найбільш часто зустрічаються в літературі фіброаденоматоз, аденоз, мастодинія, мазоплазія, хвороба Вільямінова, хвороба Реклю, кістозний мастит.

Розрізняють кілька форм дифузних фіброзно - кістозних мастопатій:

 • дифузна мастопатія з переважанням залозистого компонента - аденоз,
 • дифузна мастопатія з переважанням фіброзного компонента,
 • дифузна мастопатія з переважанням кістозного компонента,
 • змішана форма.

Цифрова мамографія - ефективний метод раннього виявлення раку, що не пальпується, який дозволяє встановити чи запідозрити у 86,7% випадків зло­якісну природу захворювання.

Рак, що не пальпується, на мамографії проявляється у вигляді вузла в 62,5% випадків, у вигляді скупчень кальцинатів - 21,8%, у вигляді перебудови структури на обмеженій ділянці -15,6%.

Кому показаний щоріч­ний огляд на мамографії? Це жінки, які входять до групи ризику:

 • всі жінки після 40 років;
 • з обтяженою спадковістю;
 • які страждають на гіне­кологічні захворювання;
 • з хронічними стресовими ситуаціями;
 • з пізньою менопаузою;
 • з пізніми першими пологами;
 • з ожирінням.

Цифрова мамографія - більш ефективний та високоінформативний метод ранньої діагностики мастопатії та рака молочної залози.

Молочна залоза – орган надзвичайно мобільний, а також, як матка, підлягає циклічним змінам, тому обстеження на мамографі проводять у першу фазу менструального циклу з 8 по 18 день, щоб виключи­ти гормональний вплив на молочні залози. Цифрова мамографія забезпечує:

зниження променевого навантаження в 6-8 разів у порівнянні з "плівковим" мамографом; підвищення діагностичної цінності знімка за рахунок цифрової обробки; зображення (корекція яскравості, контрасту, фільтрації, зміна масштабу, позитив, негатив); реєстрація, архівація знімків на папері, дискеті, в пам'яті комп'ютера.

Проведення обстеження в діагностичному режимі до 10-15 осіб за зміну, в скринінговому режимі - до 25 осіб за зміну.

Рак молочної залози має тенденцію до омолодження: якщо раніше за допомогою в онкоцентри зверталися в основному жінки не молодше 50 років, то сьогодні рак молочної залози констатується і в 15-річних пацієнток.

Заклики медиків регулярно проходити мамографію та проводити самообстеження - не порожній звук: рак молочної залози, виявлений на І стадії захворювання, в 94% випадків успішно виліковується.

Завдання медиків – виявлення захворювання на ранніх стадіях, оскільки в таких випадках жінку можна прооперувати і вилікувати. Завдання жінки - відповідальне ставлення до свого здоров’я, щомісячно робити самообстеження молочних залоз та регулярно відвідувати спеціаліста (сімейного лікаря, гінеколога).

Виявлене захворювання на ранній стадії успішно виліковується. Жінкам необхідно щомісячно проводити самообстеження молочних залоз. Ця процедура включає огляд молочних залоз перед дзеркалом, прощупування молочних залоз у положенні стоячи і лежачи та прощупування соска. Жінка, яка виявила у себе почервоніння та припухлість ділянок шкіри молочної залози, поруч із нею чи під пахвою, зміну звичайної форми або розміру однієї з молочних залоз, втягнення або вибухання ділянки шкіри молочної залози, втягнення соска, наявність жовтуватих або кров’янистих виділень з соска, деформація ореоли – має негайно звернутися до лікаря.

Лікар – онколог КНП «Чутівська ЦЛ» Хусам ДУХАІР


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь