Великосорочинська громада
Полтавська область, Миргородський район

Сучасні методи лікування катаракти

Дата: 12.10.2023 12:00
Кількість переглядів: 89

 

 

Зір

12 жовтня – Всесвітній день зору. За даними ВООЗ більше 2,2 мільярда людей у світі є повністю або частково сліпими. З них втрата зору у 65 мільйонів чоловік викликана катарактою. Одна з причин такої тенденції – неуважне ставлення до свого здоров’я і, зокрема до зору. Нерідко хворий приходить до лікаря вже з пізньою стадією катаракти, що супроводжується, як правило, іншими супутніми захворюваннями очей. І тоді повернути ясність зору буває вже неможливо. Тому не відкладайте відвідування офтальмолога, при перших ознаках зниження зору записуйтеся на прийом.

В інтернеті зустрічається чимало реклами чудодійних засобів, здатних позбавити від будь-яких хвороб. Але процес помутніння кришталика неможливо повернути назад. Коли захворювання починає прогресувати, позбутися його допоможе тільки операція.

Початкова катаракта

Початкова катаракта – це перша стадія захворювання. На цій стадії помутніння з’являється по периферії кришталика і зір, як правило, залишається високим. При початковій стадії катаракти людина, зазвичай не помічає погіршення зору і не поспішає звертатися до лікаря.

Діагностика при патології кришталика досить рутинна і не викликає труднощів. Потрібно перевірити зір і оглянути передній відрізок очного яблука за допомогою біомікроскопії – щілинної лампи.

При терапевтичному, консервативному лікуванні на початковій стадії, поки зір ще не знизився, зазвичай призначають різні протикатарактальні препарати. Вони спрямовані на поліпшення обмінних процесів, нормалізацію метаболізму і окислювально-відновного балансу в кришталику.

Але важливо враховувати, що добитися стійкого поліпшення обмінних процесів і розсмоктування помутніння в кришталику – неможливо. Ще не створено медикаментозного або фізіотерапевтичного лікування катаракти.

Незріла катаракта

Це друга стадія захворювання, при якому помутніння захоплюють центральну і оптичну зони. При незрілій катаракті відбувається помітне зниження гостроти зору, виражений зоровий дискомфорт заважає нормальному життю.

Через катаракту змінюється життя людини в цілому, не тільки в погіршенні зору. Це відбивається на загальному самопочутті, на психічному і фізичному здоров’ї. Загострюються інші хронічні захворювання, знижується повсякденна активність. У міру того, як погіршується зір, людина боїться сісти за кермо, особливо в нічний час, падає соціальна активність, звужується коло інтересів. А з часом виникають труднощі навіть при виконанні домашньої роботи. Особливо літніх людей пригнічує вимушена необхідність вдаватися до допомоги інших людей у своєму повсякденному житті.

Багаторічні дослідження демонструють прямий зв’язок між відновленням зору після операції з видалення катаракти та поліпшенням якості життя.

Світове офтальмологічне співтовариство рекомендує хірургічне лікування катаракти на ранніх її стадіях. Немає необхідності чекати «дозрівання» катаракти.

Сучасна хірургія катаракти дає можливість одночасно виправити наявні у пацієнта аномалії рефракції, такі як: короткозорість, далекозорість, астигматизм і пресбіопію.

Медикаментозне лікування при незрілої стадії катаракти не дає ефекту. І якщо захворювання не оперувати, то воно переходить в стадію зрілої катаракти. Поліпшення зору при операції катаракти на ранніх стадіях відчувається ще під час операції, але максимального рівня воно досягає протягом перших днів.

Зріла катаракта

Зріла катаракта – це третя стадія захворювання, коли увесь кришталик мутніє. Це видно вже неозброєним оком, зіниця стає сірого або білого кольору.На стадії зрілої катаракти складно говорити про працездатність людини.

Помутнілий кришталик збільшується в об’ємі й порушує анатомічні співвідношення в будові ока. Утруднюється відтік внутрішньоочної рідини і підвищується внутрішньоочний тиск. Все може призвести до серйозних ускладнень, наприклад, розвитку вторинної глаукоми, що призводить до повної сліпоти.

Основний метод лікування зрілої катаракти – також хірургічний. Інакше зір може бути безповоротно втрачено: під впливом підвищеного внутрішньоочного тиску і прогресуванням вторинної глаукоми незворотньо гине зоровий нерв.

Перезріла катаракта

Перезріла або іншими словами – молочна катаракта – це четверта стадія захворювання. Воно активно прогресує і супроводжується розпадом кришталикових волокон. Після цього відбувається розрідження коркового шару кришталика, утворюється каламутна рідина, яка в подальшому розсмоктується і на якийсь час зір навіть може поліпшуватися, але це «прозріння» – короткочасне.

Перезріла катаракта супроводжується небезпекою розвитку факогенної глаукоми, пов’язаної з руйнуванням мутного кришталика. Може статися розрив капсули кришталика, від чого кінцевому рахунку може загинути око.

Не потрібно чекати дозрівання катаракти і наражатися на ризик. Сучасна офтальмохірургія пропонує ефективне і безболісне лікування – видалення катаракти методом факоемульсифікації з імплантацією штучної інтраокулярної лінзи (ІОЛ). Штучний кришталик або ІОЛ – це оптична лінза, виготовлена зі спеціального полімерного матеріалу і призначена для імплантації в око пацієнта. Зір у людини після операції значно поліпшується вже в першу добу, але остаточно стабілізується через деякий час.

В офтальмологічному відділенні КП « Полтавська обласна клінічна лікарня ім.М.В.Скліфосовського ПОР» застосовуються  дві основні технології хірургічного усунення катаракти:

  • безшовна факоемульсифікація – найбезпечніший та найефективніший варіант, при якому за допомогою ультразвуку подрібнюють та замінюють природний кришталик на гнучку лінзу, яка вводиться в око через мікророзтин;
  • екстракапсулярна екстракція – проводиться тільки в ускладнених випадках катаракти. При цьому хірург видаляє ціле ядро каламутного кришталика, замінюючи його на штучне, після чого потрібно накладати шви. Процес відновлення після такої операції значно довший і потребує високої кваліфікації лікаря.

У відділенні кожен пацієнт перед процедурою проходить детальне та комплексне офтальмологічне обстеження на сучасному обладнанні, що гарантує надзвичайно точну діагностику стану захворювання. Кваліфіковані лікарі відділення проводять операцію амбулаторно і вже через кілька годин пацієнт може повертатись додому.

Ми використовуємо тільки високоякісні витратні матеріали та інструменти від світових виробників. В аптечній мережі Полтави є кришталики від таких визнаних виробників як «Alcon» (США), «Johnson & Johnson» (США), «Medicontur» (Угорщина), «Bausch + Lomb» (США), «AJL» (Іспанія), «Aspro Lens» (Індія), «Hanita Lenses» (Ізраїль),та інші.

На основі даних ретельно проведеного діагностичного обстеження спеціалісти ПОКЛ допоможуть підібрати кришталик, який відповідатиме потребам пацієнта та його способу життя.

Також в офтальмологічному відділенні КП « Полтавська обласна клінічна лікарня ім.М.В.Скліфосовського ПОР» наявні бюджетні штучні кришталики для всіх категорій населення.

Як проводиться операція з видалення катаракти

Пацієнт приходить до клініки безпосередньо в день операції. Катаракту видаляють під час 15–20-хвилинної малоінвазивної операції. Її проводять за наступним алгоритмом:

  • хірургічне втручання виконують під місцевою анестезією – використовують знеболювальні краплі очей. Пацієнту в око капають анестетик , антибактеріальні краплі,щоб запобігти розвитку інфекції, мідриатики, щоб розширити зіницю для маніпуляцій хірурга;
  • хірург проводить операцію за допомогою мікроскопу. Він проводить відповідні розтини ,розкриває передню капсулу та спеціальним ультразвуковим інструментом подрібнює каламутний кришталик. Потім за допомогою вакуумного аспіратора висмоктує всі частини кришталика;
  • у збережену капсулу хірург імплантує штучний кришталик.

Проопероване око закривають спеціальною стерильною пов’язкою. Пацієнта переводять до палати. Лікарі спостерігають за його станом кілька годин, а згодом відпускають додому вже без пов’язки.

Протягом півтора місяця прооперованій людині необхідно приймати призначені ліки та дотримуватися режиму. Зір покращиться відразу після операції, але на повне відновлення знадобляться 1-3 місяці.

Кому протипоказана операція з видалення катаракти?

Операція з видалення катаракти, як і будь-яке інше хірургічне втручання, має протипоказання. До них відносяться:

  • цукровий діабет у тяжкій некомпенсованій формі;
  • онкологічні захворювання, особливо на стадії зростання пухлин та формування метастазів;
  • тяжкі серцево-судинні захворювання;
  • весь термін вагітності та годування немовляти грудьми;
  • загострення хронічних хвороб;
  • інфекційні хвороби органу зору.

Тому будьте дуже уважні до свого здоров’я, не відкладайте лікування катаракти. Адже результат і якість зору після операції залежить від стадії і щільності помутніння кришталика, а також від наявності інших очних захворювань пацієнта, і від вихідного стану сітківки та зорового нерва.

Олена Залудяк, завідуюча офтальмологічним

відділенням КП « Полтавська обласна клінічна лікарня ім.М.В.Скліфосовського ПОР»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь