Великосорочинська громада
Полтавська область, Миргородський район

Що варто знати про трансплантологію

Дата: 17.10.2023 08:30
Кількість переглядів: 135

 

17 Жовтня

Трансплантація (від лат. transplantatio — пересаджування) — метод, що полягає в пересадці реципієнту органу або тканини (трансплантата), взятих у донора, а також клонованих тканин методом хірургічного втручання.

Трансплантологія є однією з найбільш прогресивних галузей медичної науки та практики, яка сьогодні активно розвивається, запроваджуючи нові технології та ідеї в інші медичні напрямки.

Якщо наприкінці минулого століття лише декілька десятків країн мали в медичному арсеналі операції з пересадки органів, то на сьогодні майже половина країн-членів ООН мають трансплантаційний напрямок в своїй системі охорони здоров’я. За прогнозами фахівців до 2040 року більш ніж 60% оперативних втручань, що виконуються при лікуванні різних патологічних станів та захворювань, будуть пов’язані з трансплантацією органів, тканин або клітин.

3 квітня 1933 року український хірург Ю. Ю. Вороний, працюючи в Херсоні, вперше у світі виконав клінічну пересадку трупної нирки, звіт про яку був опублікований в італійському журналі «Vinerva Chirurgica», в якому зазначалось, що нирка включилась у кровообіг і почала самостійно функціонувати, дала першу сечу. Ця пересадка нирки була першою в історії спробою пересадки будь-якого цілого органу людині.

У 2019 році Верховна Рада України  ухвалила закон, який розблокував операції з трансплантації. Парламент дозволив громадянам України ще за життя давати свою згоду на донорство органів. Також згоду на вилучення органів для пересадки після смерті людини можуть надавати родичі померлого.

З моменту ухвалення закону в Україні почала працювати Єдина державна система трансплантацій (ЄДІСТ): у ній збирається інформація про сумісність донора та реципієнта. Раніше багато пацієнтів їхали на лікування за кордон, а хтось просто помирав, тому що пересадка органів від неспорідненого донора в країні була пов'язана з багатьма законодавчими труднощами.

Також Кабінет міністрів ухвалив постанову про функціонування Національного реєстру донорів крові та її компонентів. За повідомленням, документ має «посилити гарантовані державою безпеку та якість донорської крові та компонентів крові, безпеку донорів та реципієнтів, а також осіб, яким заборонено виконувати донорську функцію».

На даний час в Україні існують два законодавчо регламентовані типи донорства:

  • живе донорство, коли донором органів є жива людина. У такому випадку, донором може бути тільки родич хворого.
  • посмертне донорство, коли донором органів виступає померла людина (особа у якої діагностовано смерть мозку).

Підбір пари Донор-Реципієнт при трансплантації органу, що вилучається у посмертного донора, здійснюється через ЄДІСТ в автоматичному режимі.

В Україні у 2022 році провели 384 операції з трансплантації органів. Це на 20% більше, ніж у 2021-му. Трансплантацію органів в Україні наразі проводять 32 медичні центри.

Широке впровадження в клінічну практику методів основаних на пересадці анатомічного матеріалу, як то органних або клітинно-тканинних трансплантатів, дасть медичному співтовариству нові можливості лікування важкої патології людини і друге життя десяткам тисяч пацієнтів, що потребують пересадки.

Олександр КОТОВИЙ,

медичний директор КП «1-А міська клінічна лікарня Полтавської міської ради»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь