Дайджест Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОВА до Дня працівника соціальної сфери: «Соціальний захист Полтавщини в цифрах та фактах»
У першу неділю листопада в Україні відзначається День працівника соціальної сфери – професійне свято для понад 6 тисяч фахівців, які своєю щоденною працею забезпечують соціальну підтримку уразливих категорій населення та надають соціальні послуги мешканцям Полтавської області.
Зокрема: до команди надавачів соціальних послуг входять майже 5 тисяч співробітників (фахівці терцентрів, центрів надання соцпослуг, соціальних служб, будинків-інтернатів), реабілітаційні послуги надають 125 осіб, в органах місцевого самоврядування працює 741 особа, а державним службовцями в системі соціального захисту є 392 особи.
Соціальний захист, як пріоритетний напрям державної політики є тим невидимим фронтом, що один із перших прийняв на себе хвилю кризових явищ, які принесла війна.
Завдяки системній роботі органів соціального захисту області, Полтавщина змогла адаптуватись до викликів сьогодення та забезпечити надання соціальних гарантій для понад 200 тисяч внутрішньо переміщених осіб переселенців, з яких 48,5 тисяч – діти, понад 38 тисяч пенсіонерів та 8,6 тисяч осіб з інвалідністю.
Для 116 тисяч сімей внутрішньо переміщених осіб (з урахування дітей) забезпечено призначення допомоги на проживання на загальну суму 3,8 млрд грн., виплату якої вчасно та в повному проведено по жовтень включно.
В області забезпечується реалізація 44 бюджетних програм соціального захисту населення за 84 окремими напрямками, спрямовані на підтримку 500 тисяч осіб (40 % жителів області).
Органами соціального захисту населення області проводиться своєчасне нарахування та виплата щомісячних державних соціальних допомог для понад 100 тис. сімей (в тому числі 54,6 тис. сімей з дітьми, 16,4 тис. малозабезпечених сімей), які станом на 01.11.2023 профінансовано на загальну суму 1,7 млрд грн.
Безумовно, характерною рисою для сфери соцзахисту області є системний підхід. З цією метою успішно реалізується Комплексна програма соціального захисту населення Полтавської області, яка охоплює 36 тис. мешканців регіону в рамках 47 напрямків соціальної підтримки.
Враховуючи вимоги сьогодення, одним із важливих напрямів програми є адресна підтримка членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України.
Щомісячно діти загиблих (померлих) Захисників і Захисниць отримують допомогу у розмірі 2,5 тис. грн, а також діти з багатодітних сімей, які, навчаються за денною формою у закладах професійно-технічної, фахової, передвищої та вищої освіти отримують грошову додаткову допомогу у розмірі 2 тис. грн на місяць.
Грошова допомога також надається особам, які отримали поранення, контузію, каліцтво під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в розмірі до 20 тис. грн.
У постійному фокусі уваги під час війни перебувають нові виклики, які вимагають термінових шляхів реагування. Так, Програмою доповнена напрямами щодо підтримки постраждалого цивільного населення області:
- надання допомоги сім’ям загиблих у розмірі 50 тис. грн та постраждалим цивільним особам у розмірі до 25 тис. грн;
- виплата грошової допомоги громадянам житлові будинки яких зруйновано чи пошкоджено внаслідок авіаударів у розмірі до 50% від орієнтовної вартості збитків з урахуванням виплат з місцевих бюджетів.
Великого значення набуває й розбудова системи соціальних послуг, які мають бути якісними, вчасними та максимально наближеними до людей навіть у найвіддаленіших населених пунктах області.
На сьогодні у громадах області 19 територіальних центрів соціального обслуговування та 36 центрів надання соціальних послуг забезпечили надання соціальних послуг понад 80 тисяч осіб, в тому числі 4,5 тисяч осіб, які мають статус ВПО.
Щороку 1800 соціальних працівників надають соціальні послуги 17 тис. одиноким, одиноко проживаючим громадянам, які втратили працездатність та не здатні до самообслуговування. Лише за період введення воєнного стану додатково взято на обслуговування 2,6 тис. осіб
Мережа інтернатних закладів соцзахисту області представлена 14 будинками-інтернатами, які надають послуги особам які потребують постійного стороннього догляду. Відтак на сьогодні в стацустановах проживають майже 2000 підопічних, з яких в 2023 році влаштовано 230 осіб, в тому числі 43 особи зі статусом ВПО.
Для покращення якості та підвищення доступності соціальних послуг, ведеться активна робота щодо залучення додаткових, в тому числі міжнародних, інструментів підтримки.
У 2023 році область долучилась до низки грантових міжнародних проєктів, зокрема за підтримки Програми розвитку ООН «Підтримка створення Мобільної соціальної служби з обслуговування вдома одиноких непрацездатних громадян та паліативного догляду, натуральної допомоги», що передбачає забезпечення надання комплексних послуг із обслуговування за місцем проживання одиноких осіб похилого віку та непрацездатних громадян з інвалідністю, які проживають у сільській місцевості у 4 територіальних громадах (Котелевська, Миргородська, Пирятинська, Опішнянська) з використанням спецавтомобілів, облаштованих необхідним інвентарем для надання побутових послуг
У жовтні розпочато реалізацію ще одного проєкту ПРООН «Удосконалення системи соціальної роботи та надання соціальних послуг», метою якого є розвиток системи надання соціальних послуг та вдосконалення соціальної роботи для задоволення потреб жителів територіальних громад у соціальних послугах.
З вересня цього року впроваджується у 5 тергромадах (Диканська, Козельщинська, Лубенська, Котелевська, Полтавська) проект «Всетурбота» в рамках Україно-швейцарського проекту „Діємо для здоров’я”, метою якого є надання медико-соціальної послуги „догляд вдома” особам з інвалідністю зі значно зниженою руховою активністю.
Спеціалістами центрів соціальних служб та надання соцпослуг територіальних громад області проводилась робота з 11,7 тис. осіб із сімей вразливих груп населення. В поточному році за результатами проведених оцінок потреб на обліку перебувало 2398 сімей (4811 дітей), що опинилися в складних життєвих обставинах, з них 1083 сім’ї (2272 дитини), отримували комплексні соціальні послуги в рамках соціального супроводу.
Враховуючи, що державна сімейна політика визначає сім’ю найкращим середовищем для зростання та розвитку гармонійної особистості, 139 осіб пройшли навчання в обласному центрі соціальних служб та рекомендовані в прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни/піклувальники та усиновлювачі; 82 прийомних батьків та батьків-вихователів пройшли навчання щодо підвищення виховного потенціалу.
Загалом в області забезпечені соціальним супроводженням надавачів соціальних послуг 107 прийомних сімей та 36 дитячих будинків сімейного типу, а також 10 прийомних сімей та 3 дитячих будинки сімейного типу, які в умовах військового стану, переїхали на територію Полтавської області з небезпечних для життя та здоров’я регіонів України.
Але все це – не просто цифри та статистичні показники, це щоденна копітка робота, яка має свої складності та труднощі, що в черговий раз підтверджує важливість підтримки та розвитку сфери соціального захисту, яка охоплює майже всіх мешканців області та є життєво важливою для уразливих категорій населення.
Користуюсь нагодою, висловлюємо подяку всім працівникам соціальної сфери Полтавщини за самовіддану працю, високу відповідальність та особистий внесок в забезпечення надання якісних соціальних послуг та соціальної підтримки населення області.
Щиро вітаємо Вас з професійним святом та зичимо добра, здоров’я та мирного українського неба!
Директор Департаменту соцзахисту населення Полтавської ОВА
Людмила Корнієнко