Як отримати допомогу вагітним жінкам, які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування
Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» вагітним жінкам, які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, передбачено виплату допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами.
Цього року в області 2 300 вагітних жінок отримали через управління соціального захисту населення допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами.
Допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами через органи соціального захисту населення отримують:
- жінки із числа військовослужбовців Збройних Сил, СБУ, Держприкордонслужби, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, Держспецтрансслужби, Держспецзв’язку та із числа поліцейських, осіб начальницького і рядового складу органів та підрозділів служби цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби;
- жінки, звільнені з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи чи організації;
- жінки, які не працюють, в тому числі які зареєстровані у центрі зайнятості, як безробітні;
- аспірантки, докторантки, клінічні ординатори, студентки закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
- жінки, зареєстровані як суб’єкти підприємницької діяльності, які не беруть участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Допомога призначається органами соціального захисту населення за місцем проживання за умови звернення за нею не пізніше ніж через 6 місяців з дня її закінчення.
Допомога виплачується жінкам за весь період відпустки, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів.
Допомога обчислюється сумарно та призначається жінкам у повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
Розмір допомоги визначається в залежності від категорії заявниці:
- військовослужбовиці - 100% грошового забезпечення;
- жінки, звільнені з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства – 100% середньомісячного доходу;
- студентки, аспірантки, докторантки, клінічні ординатори – місячну стипендію;
- безробітні жінки, які зареєстровані у центрі зайнятості, – 100% мінімальної допомоги по безробіттю;
- непрацюючі жінки та підприємці, які не беруть участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, – 25% місячного прожиткового мінімуму.
Щоб отримати вказану допомогу необхідно подати:
- заяву, встановленої форми (форма доступна за посиланням https://bit.ly/4aaFvJs);
- інформацію про медичний висновок (номер запису в Реєстрі медичних висновків в категорії «Вагітність та пологи»);
- довідку з банку про відкриття рахунку для отримання соціальних виплат (у разі виявлення бажання отримати кошти через банківську установу).
В залежності від підстав додатково подається:
- довідка з основного місця служби або навчання – якщо жінка служить або навчається;
- довідка ліквідаційної комісії – у разі звільнення з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства;
- довідку центру зайнятості – якщо жінка зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна.
При собі необхідно мати паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які відмовились від отримання такого номера і мають про це відмітку в паспорті).
Документи для призначення допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами можливо подати, звернувшись до уповноваженої посадової особи територіальної громади, центру надання адміністративних послуг, в містах обласного значення – до територіального управління соціального захисту населення.