Інформація про роботу Центру надання соціальних послуг та архівної справи Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області за 2023 рік
І. ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
Турбота про людей, які перебувають у складних життєвих обставинах – один з основних напрямів соціальної політики держави.
Забезпечення реалізації державної політики у сфері соціальних послуг, обслуговування громадян, які потребують допомоги та соціальної підтримки залишається одним із пріоритетних завдань надання соціальних послуг населенню у Великосорочинській територіальній громаді.
Розвиток соціальних послуг направлений на забезпечення доступності та підвищення якості послуг, які надаються за визначеними стандартами, а робота пов’язана безпосередньо з кожною окремою життєвою ситуацією людини чи родини.
Основним ресурсом громади є її мешканці. На різних етапах життя будь-хто з людей може потрапити у складні життєві обставини та потребувати професійної соціальної підтримки для їх подолання. Ці обставини можуть бути зумовлені такими чинниками, як похилий вік, невиліковна хвороба, інвалідність, безробіття, малозабезпеченість, домашнє насильство, ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання своїх обов’язків з виховання дитини, чи шкода, завдана конфліктом у тому числі збройним, тощо.
Для здійснення цієї роботи у Великосорочинській територіальній громаді створений та діє Центр надання соціальних послуг та архівної справи Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області.
З усіх базових соціальних послуг, визначених Законом України «Про соціальні послуги», найбільше затребуваними та тими, які успішно реалізуються у громаді є: догляд вдома, натуральна допомога, стаціонарний догляд та консультування
При Центрі надання соціальних послуг також діє відділ архівної справи, мета роботи якого передбачає створення централізованого тимчасового зберігання архівних документів, нагромаджених в процесі документування службових, трудових та інших правовідносин юридичних і фізичних осіб, що не належать до Національного архівного фонду.
Загальний обсяг видатків на утримання та функціонування Центру надання соціальних послуг та архівної справи Великосорочинської сільської ради з місцевого бюджету у 2023 році становив 7 886 530 грн. Фактично використано 7 721 010 грн. або 97,9 % від запланованих коштів.
Загальна чисельність штату працівників Центру у 2023 році становила 37 штатних одиниць. Витрати на оплату праці працівників Центру у 2023 році становлять 5 635 854 грн. Середньомісячний фонд оплати праці становить 12 700 грн.
ІІ. РОБОТА ЦЕНТРУ НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ ТА АРХІВНОЇ СПРАВИ ВЕЛИКОСОРОЧИНСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ
Відділення соціальної допомоги вдома
Догляд вдома передбачає організацію та надання догляду вдома особам похилого віку, особам з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої підтримки.
Відділення соціальної допомоги вдома – одне із найбільших відділень Центру по кількості та частоті наданних соціальних послуг.
У відділенні соціальної допомоги вдома на чолі із завідувачем відділення працює 19 соціальних робітників та 1 соціальний працівник, які протягом 2023 року обслуговували 204 особи. Протягом 2023 року виявлено та взято на обслуговування 46 осіб. Знято з обслуговування протягом року 37 осіб. Чисельність осіб, які отримують соціальну послугу «догляд вдома» станом на 01.01.2024 складає 168 осіб. В середньому на одного соціального робітника припадає 10 підопічних.
Основні категорії отримувачів соціальної послуги догляду вдома:
- особи віком 80 років і старші – 75 осіб,
- особи з ІV та V групою рухової активності (ліжкохворі) – 13 осіб,
- громадяни похилого віку – 112 осіб,
- особи з інвалідністю – 32 особи,
- громадяни похилого віку, особи з інвалідністю (одиноко проживаючі та не мають рідних) – 121 особа,
- громадяни похилого віку, особи з інвалідністю (одиноко проживаючі, що мають рідних) – 66 осіб.
Протягом 2023 року здійснено 22 032 відвідування соціальними робітниками своїх підопічних та надано допомогу в самообслуговуванні, пересуванні в побутових умовах, веденні домашнього господарства за місцем проживання та інше у відповідності до Державного стандарту догляду вдома.
Відділення стаціонарного догляду
Догляд стаціонарний - це надання соціальної послуги особам похилого віку, особам з інвалідністю, які втратили здатність до самообслуговування та потребують стороннього цілодобового догляду, побутового обслуговування.
Протягом 2023 року послугами стаціонарного догляду охоплено 17 осіб. Загальна кількість днів перебування у відділенні становить 3963 дні. Станом на 01.01.2024 року у відділенні стаціонарного догляду Центру надання соціальних послуг та архівної справи Великосорочинської сільської ради на обслуговуванні перебуває 11 чоловік, в тому числі ВПО - 5.
Середня вартість обслуговування у стаціонарному відділенні на місяць на одну особу становить 14 700 грн. Видатки з місцевого бюджету протягом 2023 року становили 1 666,7 тисяч гривень. Сума коштів отриманих від пенсій виплат підопічних становить 395 156 гривень. Загальна сума використаних коштів на утримання відділення стаціонарного догляду та його мешканців потягом 2023 року – 2 047 тисяч гривень.
На закупівлю продуктів харчування для мешканців відділення витрачено 325 151 грн. Отримано продуктів харчування у вигляді безоплатної благодійної допомоги на суму 12 863 грн. Всього протягом 2023 року відбулося списання продуктів харчування згідно затверджених добових норм харчування на суму 237 345 грн. Середньоденна вартість продуктів харчування у відділенні стаціонарного догляду у 2023 році становила 60 грн.
Суттєвою допомогою у забезпеченні життєдіяльності мешканців відділення є співпраця з різними благодійними та громадськими організаціями. Так, протягом 2023 року від Благодійної організації «Благодійного фонду «Право на захист» отримано у вигляді благодійної допомоги товарно-матеріальні цінності на загальну суму 89 945,64 грн., а саме: ортопедичні матраци – 12 шт., подушки – 12 шт., ковдри зимові теплі – 12 шт., бензиновий генератор YH13000 – 1 шт., ліхтар HEL+Powerbank+сонячна панель – 10 шт., портативний зарядний пристрій (10000 mA) – 5 шт.
У 2023 році проводилося покращення матеріально-технічної бази відділення. Для полегшення умов проживання підопічних придбано: функціональне ліжко для малорухливих осіб – 1 шт., стільці – туалети – 2 шт., ходунки з колесами – 2 шт., телевізори для кімнат - 4 штуки, стільці – 10 шт., ліжко спальне – 4 шт., тумба приліжкова - 5 шт., шафа для одягу – 3 шт., засоби медичного та гігієнічного призначення (апарат для вимірювання тиску, ліки, памперси, пелюшки) на загальну суму 97 600,37 грн. Всього витрачено 256 431,37 грн.
Для покращення умов обслуговування у відділенні стаціонарного догляду у 2023 році придбано: тачку садову, бензинову мотокосу FS250, мікрохвильову піч, стабілізатор, інший інвентар та засоби для господарської діяльності. Всього витрачено 35 607 грн.
Для опалення приміщення стаціонарного відділення, за кошти місцевого бюджету придбано 50,5 м. куб дров на суму 39 996 грн.
Відділення натуральної допомоги
Натуральна допомога – це заходи допомоги в самообслуговуванні особам, які цього потребують. Протягом 2023 року у Великосорочинській громаді соціальні послуги натуральної допомоги надавалися у вигляді перукарських послуг, пошиття і ремонт одягу, косіння трави біля будинку/паркану.
Кількість громадян, яких охоплено послугами відділення натуральної допомоги - 611 осіб.
Основні категорії отримувачів соціальної послуги натуральна допомога:
- громадяни похилого віку – 481 особа,
- особи з інвалідністю – 96 осіб,
- члени сімей учасників АТО – 1 особа,
- внутрішньо переміщені особи – 47 осіб.
Загалом надано 2533 послуги, з них:
- послуги перукаря надано 1762 рази 576 особам,
- послуги швачки – 735 раз 215 особам,
- косіння трави біля будинку/паркану – 36 раз 31 особі.
Згідно рішення Великосорочинської сільської ради 31 позачергової сесії восьмого скликання від 16.06.2023 № 21 «Про затвердження Положення про порядок та умови надання платної соціальної послуги, затвердження розрахунку та тарифу на платну соціальну послугу «Натуральна допомога (косіння трави біля будинку/паркану)» Центру надання соціальних послуг та архівної справи Великосорочинської сільської ради Миргородського району Полтавської області» за період з 1 липня 2023 року до Відділу соціального захисту населення виконавчого комітету Великосорочинської сільської ради про надання соціальної послуги «Натуральна допомога (косіння трави біля будинку/паркану)» звернулося 32 особи, мешканці Великосорочинської територіальної громади, які постійно або тимчасово проживаю на її території, про що прийнято відповідно 32 рішення про надання соціальних послуг, в тому числі:
- за рахунок бюджетних коштів (безкоштовно) 24 особи, що становить 75 % від загальної кількості громадян, що звернулися за отриманням соцальної послуги;
- з установленням диференційованої плати залежно від доходу отримувача соціальних послуг 5 осіб (16 % від загальної кількості громадян, що звернулися за отриманням соцальної послуги);
- за рахунок отримувача соцільних послуг 3 особи (9 % від загальної кількості громадян, що звернулися за отриманням соцальної послуги).
Згідно розрахунків вартість соціальної послуги косіння трави біля будинку/паркану становила 161,53 грн. за рахунок отримувача та 121,15 грн. з установленням диференційованої оплати.
Відповідно до прийнятих рішень та наданих послуг на рахунок Центру надання соціальних послуг та архівної справи Великосорочинської сільської ради надійшло 1 090,34 грн., в тому числі:
оплата за надані послуги за рахунок отримувача 484,59 грн. (3 чол.*161,53 грн.),
з установленням диференційованої оплати 605,75 грн. (5 чол.*121,15 грн.).
Для повного охоплення послугами натуральної допомоги усіх жителів Великосорочинської громади, створено мультидисциплінарну команду, яка згідно розробленого графіку періодично відвідує усі населені пункти громади та надає відповідні соціальні послуги. Протягом 2023 року здійснено 46 виїздів по громаді.
Для покращення умов надання соціальних послуг натуральної допомоги у 2023 році придбано: бензинову мотокосу FS250 та розхідні матеріали до неї на суму 21 079 грн., швейну промислову машинку Jack А2В-С – 17815,08 грн. Для працівників відділення закуплено 2 одиниці спеціального робочого одягу на суму 1 900 грн.
Пункт прокату технічних та інших засобів реабілітації Центру надання соціальних послуг та архівної справи Великосорочинської сільської ради.
При відділенні натуральної допомоги діє Пункт прокату технічних та інших засобів реабілітації Центру надання соціальних послуг та архівної справи Великосорочинської сільської ради. Всього пункт налічує 53 одиниць засобів реабілітації (інвалідні візки, ліжко функціональне для малорухливих осіб, милиці, ходунки різних модифікацій, палиці, сидіння для ванни, стільці-туалети). Протягом 2023 року вдалося значно збільшити та розширити кількість засобів реабілітації. За кошти місцевого бюджету закуплено 1 ліжко функціональне (вартість 33,4 тис. грн.).
Завдяки співпраці з Благодійним фондом «Довіра та допомога» та Управлінням соціального захисту населення Миргородської РВА вдалося залучити до Пункту прокату 36 одиниць засобів реабілітації на суму 56,8 тис. грн.
Станом на 01.01.2024 року 39 одиниць засобів реабілітації видано в користування мешканцям громади, що їх потребували.
Відділення соціальної роботи
Робота відділення полягає в проведенні соціальної роботи з особами/сім’ями та соціальний захист дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, які постраждали від жорсткого поводження; соціальний супровід сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, оцінювання потреб осіб/сімей у соціальних послугах, організація надання їм соціальних послуг шляхом ведення випадку, соціальний патронаж осіб, які відбули покарання у виді обмеження або позбавлення волі на певний строк.
За напрямком соціальної роботи у 2023 році охоплено 102 сім’ї/в них 206 дітей, в яких проводилися обстеження, складання оцінок потреб, надавалися різноманітні послуги інформування та консультування. За результатами обстеження та проведення робіт було взято на облік 40 сімей/80 дітей, які опинились в складних життєвих обставинах. Основними причинами неблагополуччя є безвідповідальне батьківство, шкідливі звички, малозабезпеченість та складні сімейні стосунки.
У минулому році 3 сім’ї перебувало на обліку з приводу домашнього насильства.
Послугу соціального супроводу отримували 6 сімей / в них 13 дітей.
Також перевірено цільове використання державних грошових допомог у 39 сім’ях:
- 16 сімей - проведено вибіркове обстеження та здійснено перевірку цільового використання державної допомоги при народженні дитини;
- 12 сімей, у яких здійснено перевірку цільового використання державної допомоги на дітей одиноким матерям (батькам);
- 2 сім’ї - щодо яких здійснено перевірку стану догляду за хворою дитиною;
- 9 сімей, у яких здійснено перевірку цільового використання державної допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях.
Нецільового використання коштів не виявлено.
Важливим напрямком роботи фахівця із соціальної роботи є попередження явища соціального сирітства, недопущення влаштування дітей в інституційні заклади. Для цього нашій громаді дуже потрібна сім’я, яка б, в разі потреби, здійснювала альтернативні види виховання дітей: прийомна сім’я або патронатна сім’я. Такі сім’ї могли б приймати дітей в екстрених випадках до вирішення складних життєвих обставин в біологічній родині.
Тісна співпраця Центру надання соціальних послуг з іншими суб’єктами соціальної роботи – службою у справах дітей, соціального захисту населення, старостами, медичними закладами, закладами освіти, поліцією, пробацією, успішно забезпечує вирішення нагальних проблем у сім’ях, які опинилися у складних життєвих обставинах.
Для покращення умов роботи фахівця із соціальної роботи за рахунок бюджетних коштів придбано 1 велосипед вартістю 9 900 грн. та закуплено 1 одиницю спеціального робочого одягу вартістю 950 грн.
Мобільна бригада соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі
При відділенні соціальної роботи створена та діє мобільна бригада соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.
Метою діяльності мобільної бригади є надання соціально-психологічної допомоги постраждалим особам, зокрема соціальних послуг з консультування, кризового та екстренного втручання, соціальної профілактики відповідно до їх потреб.
У 2023 році надійшло 3 повідомлення щодо вчинення домашнього насильства, здійснено 11 виїздів з метою надання інформаційних, соціально-педагогічних, психологічних послуг.
Проведення санаторно-курортного оздоровлення
окремих категорій громадян
На виконання обласної Комплексної програми соціального захисту населення Полтавської області на 2021-2025, Центром надання соціальних послуг та архівної справи Великосорочинської сільської ради проведено роботу із забезпечення за рахунок коштів обласного бюджету осіб визначених у відповідних статтях Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», безоплатними путівками до санаторно-курортних закладів, згідно з медичними рекомендаціями. У 2023 році за кошти обласного бюджету оздоровлено три особи з числа мешканців Великосорочинської громади, в тому числі одна особа з інвалідністю внаслідок війни з числа учасників бойових дій на території інших держав та дві особи з числа членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України. Використано 53 784 грн. коштів обласного бюджету.
На виконання «Програми проведення санаторно-курортного оздоровлення окремих категорій громадян за рахунок коштів місцевого бюджету, мешканців територіальної громади Великосорочинської сільської ради на 2023 рік», затвердженої рішенням 35 позачергової сесії восьмого скликання Великосорочинської сільської ради № 25 від 15.09.2023 року, Центром надання соціальних послуг та архівної справи Великосорочинської сільської ради проведено роботу по використанню коштів з місцевого бюджету в сумі 138 960 грн. та оздоровлено 8 осіб, статус яких визначено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (віднесених до категорії 1).
Відділ архівної справи
У 2023 році відділом архівної справи видано 75 довідок соціально-правового характеру та надані консультації громадянам про місце зберігання документів ліквідованих підприємств, установ, організацій Великосорочинської територіальної громади.
ІІІ. ПІДСУМКИ ПРО НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ У ВЕЛИКОСОРОЧИНСЬКІЙ ГРОМАДІ
Загалом надання соціальних послуг у Великосорочинській громаді відбувається згідно чинного законодавства, з урахуванням потреб мешканців громади. Проводиться постійний моніторинг для виявлення та взяття на обслуговування осіб, які потребують даної послуги. Постійно розробляються заходи для всебічного охоплення населення соціальними послугами, проведення раннього виявлення вразливих категорій населення шляхом додаткових обстежень умов проживання одиноких та одиноко проживаючих громадян похилого віку та осіб з інвалідністю. Тому, збільшення кількості громадян охоплених наданням безкоштовних соціальних послуг позитивно впливають на визначення роботи громади в цілому, спроможність надавати соціальні послуги, правильного підходу до визначення задоволення потреб населення.
Надання соціальних послуг у Великосорочинській територіальній громаді здійснювалося на безоплатній основі, згідно прийнятого рішення депутатів Великосорочинської сільської ради, окрім соціальної послуги косіння трави біля будинку/паркану.
Розвиток соціальних послуг є пріоритетним завданням Ведикосорочинської сільської ради і на наступний рік.
Директор:
Вікторія ЄМЕЦЬ