На Полтавщині запрацював ще один магнітно-резонансний томограф. Обладнання для обласної лікарні придбали за майже 50 млн грн з облбюджету. Для підготовки приміщення залучили майже 5 млн грн коштів НСЗУ.

Дата: 22.02.2024 08:00

Фото без описуФото без описуФото без описуФото без опису

Такий апарат необхідний, оскільки діагностика потрібна як цивільним, так і військовим. Новий МРТ дозволить зменшити чергу пацієнтів на обстеження. Завдяки додатковим батареям може працювати й у разі вимкнення світла. Послуги безкоштовні за направленням лікаря.

Якісна і своєчасна діагностика – внесок у збереження здоров'я. Крок за кроком покращуємо медичні послуги на Полтавщині. Слава Україні!🇺🇦

––

Another magnetic-resonance tomograph has been put into operation in Poltava region. The equipment for the Regional hospital was bought for almost 50 mil UAH funded by the regional budget. Meanwhile almost 5 mil UAH was funded by the National Health Service of Ukraine for the premise preparation.

Civillians as well as military servants require proper diagnosing, thus such an apparatus becomes essential. The new MRI apparatus will allow to shorten the queue of the patients waiting for examination. Thanks to the additional batteries it can be operated even in case of power cuts. The services are for free if prescibed by the physician.

Diagnosis timely and qualitaively done contributes to health strenghtening . Step by step we enhance medical services in Poltava region. Glory to Ukraine!🇺🇦