Підсумовуємо роботу Полтавської ОВА протягом тижня.

Дата: 25.02.2024 09:00

🔅 Підсилили мобільні вогневі групи: передали їм ще чотири авто для виконання бойових завдань.

🔅 Завдяки роботі групи “Прозорість і підзвітність” запобігли порушенню законодавства у Полтавській, Горішньоплавнівській та Кременчуцькій громадах.

🔅 В обласній лікарні запрацював новий МРТ, закуплений за майже 50 млн грн з облбюджету.

🔅 Відновили реалізацію призупиненого через війну інвестиційного проєкту у Глобинській громаді.

🔅 Із початку другого етапу “Всеукраїнських шкільних ліг пліч-о-пліч” на Полтавщині уже визначено більше 100 команд-переможниць.

Слава Україні!🇺🇦

Weekly review of Poltava regional military administration activities.

🔅 We reinforced military firing groups by transferring four vehicles for carrying out combat missions.

🔅 Through the activity of the work group "Transparency and accountability" we prevented violations of the law in Poltava, Horishni Plavni and Kremenchuk communities.

🔅 The new MRI, purchased for more than UAH 50 million from regional budget was put into operation in the regional hospital.

🔅 We have relaunched the implementation of investment project in Hlobyno community suspended due to the war.

🔅 100 winning-teams were already defined since the beginning of the second stage of "All-Ukrainian school leagues side-by-side" taking place in Poltava region.

Glory to Ukraine!🇺🇦